Home / Eğitim Haberleri / İstanbul’un En iyi Özel Sağlık Meslek Liseleri

İstanbul’un En iyi Özel Sağlık Meslek Liseleri

İstanbul’da en çok tercih edilen Özel Sağlık Meslek Liselerini web sitelerinde yayınladıkları faaliyetlerinden ve tanıtımlarından faydalanarak değerlendirdik.

Değerlendirmemizde iki ana kıstasımız ön plana çıktı. Birincisi ne tür bir eğitim sistemi uyguladıkları diğeri sosyal faaliyetler açısından ne kadar etkin oldukları idi.

Bu meyanda yaptığımız araştırmamızda karşımıza çikan iki okul, eğitim sistemi ve faaliyetleri ile ön plana çıkmayı başardı. Bu okullar Era Sağlık Meslek Lisesi ve Mesleğim Sağlık Meslek Lisesi

Mesleğim Sağlık Meslek Lisesi

Mesleğim Sağlık Meslek Lisesi hemşire yardımcılığı, sağlık bakım teknisyenliği ve ebe yardımcılığı adında 3 bölümde eğitim veren ve sağlık meslek liseleri içinde en göze çarpan lise durumunda. Kendisine ait hastanesinin (Doğa Hospital) olmuş olması ve bu hastanede gerçekleştirdiği yerinde eğitim çalışmaları ile öğrencilerine diğer okulların sunamadığı fırsatları sunuyor.

Avantajları

 1. Uyguladığı iki aşamalı eğitim sistemi kapsamında cumartesi zorunlu dershane eğitimi
 2. I. aşama öğrencileri olan 9 ve 10. sınıf öğrencilerine yönelik aylık gerçekleştirilen Akademik Süreç izleme Sınavları (ASİS)
 3. II. aşama öğrencileri olan 11 ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik aylık gerçekleştirilen  Üniversite Deneme Sınavları (ÜDS)
 4. Kendisine ait hastanesinin (Doğa Hospital) olmuş olması (doğa hospital).
 5. iletişim ve sosyalleşme yeteneğini geliştirmeye yönelik kulüp çalışmaları ve mesleki gelişim seminerleri
 6. Tiyatro Kulübü, Müzik Kulübü, Folklor Kulübü, Münazara Kulübü, Ebru Sanatı Kulübü, Resim Kulübü, basketbol kulübü, futbol kulübü ve voleybol kulübü aktif olarak çalışan kulüpler
 7. youtube ve facebook gibi Sosyal medya kanallarını güncelliğini koruyarak velilerine geri bildirimde bulunmaları

Dezavantajları

 1. Yeni bir sağlık lisesi olması (2013 yılında kurulmuş)

ERA Sağlık Meslek Lisesi

ERA Sağlık Koleji, 3 altın bilezik sloganı ile eğitim sisteminde yer verdiği Mesleki İngilizce Eğitimi, Mesleki Branş Eğitimi ve Üniversite Destek Eğitimi ile,ön plana çıkıyor. her ne kadar cumartesi eğitimleri zorunlu olmasa da katılmak isteyen öğrenciler için böyle bir imkan sağlanmış.

Avantajları

 1. öğrencilerinin, seçtiği mesleklerle ilgili dünyadaki gelişmeleri takip ederek, istedikleri her ülkede iş imkanı bulabilmeleri için Mesleki İngilizce Eğitimi  vermesi
 2. cumartesi uygulanan dershane eğitimi (zorunlu değil)
 3. mesleki sertifika edinme imkanları sağlayan eğitim programları, sağlık sektöründe gelecekte oluşacak nitelikli personel ihtiyacı verileri doğrultusunda belirlenmiş
 4. LYS giriş sınavlarında deneyimli eğitmen kadrosu ile mesleki yeterliliğin yanı sıra öğrenimlerini üniversitede sürdürmek isteyen öğrencilerini; kolej standartlarında akademik eğitim ve üniversite hazırlık programları ile desteklemektedir.
 5. Kulüp çalışmaları ve diğer sosyal faaliyetler

Dezavantajları

 1. Yeni bir sağlık lisesi olması (2013 yılında kurulmuş)