Home / Eğitim Haberleri / Özel Okul Teşviklerine Başvurular 10 Ağustos’da Kayıtlı Olduğunuz Okuldan Yapılacak

Özel Okul Teşviklerine Başvurular 10 Ağustos’da Kayıtlı Olduğunuz Okuldan Yapılacak

ozelokuldevletteşvikleri

Özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere verilecek eğitim öğretim desteği için başvurular Ağustos – Eylül 2016’da alınacak. Bakanlığın İnternet sitesinde yer alan “5580 Sayılı Kanun Kapsamındaki Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama e-Kılavuzu”na göre, belirlenen öğrenciye 2016-2017 eğitim öğretim yılında geçerli olmak üzere eğitim ve öğretim desteği verilecek.

Destekten yararlanmak isteyen özel okullar MEBBİS üzerinden, öğrenciler ise e-Okul üzerinden Ağustos – Eylül 2016’da başvurularını yapacak. Tercih işlemi yapacak öğrenciler, Eylül’de ilan edilecek. Öğrencilerin tercihleri ise Eylül’de alınacak. Yerleştirme sonuçlarının Eylül’de ilan edilmesinin ardından, Eylül’de nakil ve kesin kayıt işlemleri yapılacak. Ek yerleştirme sonuçlarının ilanı Eylül’de, ek yerleştirme kayıt işlemleri ise Eylül 2016’da gerçekleştirilecek.

8. sınıf öğrencileri ise Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş (TEOG) Sistemine göre yerleştirme sonuçlarının ilanından önce kayıtlı bulundukları okul müdürlüklerinden eğitim ve öğretim desteği için başvuru yapabilecek. Bu öğrencilerden başvuru işlemini gerçekleştirmeyenler, yerleştirme sonuçlarının ilanından sonra kaydoldukları okul müdürlüğü üzerinden başvuruda bulunabilecek.

Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazananlar, okulun öğrenim süresi sonuna kadar bu destekten yararlanacak. Ancak bu öğrencilerden uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporuyla belgelendirenler hariç olmak üzere, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapan öğrenciler eğitim ve öğretim desteğinden yararlanma hakkını kaybedecek.

Veliler veya vasiler, okulların ilan etmiş oldukları yıllık eğitim ücretinin Bakanlıkça karşılanacak eğitim ve öğretim desteğinin dışında kalan bedelini ayrıca okula ödeyecek.

Lise düzeyinde başvurular için şartlar;

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Lise düzeyinde eğitim kurumlarına kayıt şartlarına sahip olmak
 • 2015-2016 eğitim öğretim yılı sonunda sınıf tekrarı yapmamış olmak
 • Resmi veya özel ilkokul, ortaokul ve orta öğretim okullarının ara sınıflarında kayıtlı olmak
 • Eğitim ve öğretim desteği almak istediği okul türünün kayıt ve nakil şartlarına haiz olmak

Sırasıyla Özel Okul Devlet Teşviği Başvuru işlemleri 

 1. 10 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında teşvik almak için başvuru kayıtlı olunan okuldan yapılacak
 2. Başvurusu kabul edilen öğrenciler 03 Eylül 2016 tarihinde ilan edilecek. Geçen sene uygulanan ek başvurular bu sene uygulanmayacak
 3. başvurusu kabul edilen öğrenciler 4 eylül – 10 eylül tarihleri arasında gitmek istediği (ön sözleşme yada sözleşme yapıp şartlarında anlaştığı) özel okulun yada özel okulların tercihini e-okul sistemi üzerinden yapacak.
 4. 11 eylül 2012 tarihinde yapılan tercih işlemlerinin sonucu açıklanacak. eğer öğrenci tercih ettiği özel okula kaydını yapmamışsa 14 eylül 21 Eylül tarihleri arasında kaydını yaparak naklini gerçekleştirecek
 5. Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazananlar, okulun öğrenim süresi (Örneğin lise de 4 yıl) sonuna kadar bu destekten yararlanacak.

Başvuru ile İlgili Diğer Ayrıntılar

 • Boş kalan özel okul kontenjanları için ek yerleştirme sonuçlarının ilanı 22 Eylül’de, ek yerleştirme kayıt işlemleri ise 22-30 Eylül’de gerçekleştirilecek.
 • Temel lise ve diğer lise düzeyindeki okullarda (Örneğin Anadolu Lisesi Sağlık Meslek Liseleri) ise 110 bin öğrenci eğitim öğretim desteğinden faydalanacak.
 • Özel sağlık meslek liselerinde ve diğer liselerde 3 bin 750 tl teşvik verilecek, temel liselere ise 3 bin 220 lira verilecek.
 • 8. sınıf öğrencileri eğer kayıt oldular ise kayıtlı oldukları özel liseden başvuracaklar
 • Kayıt olmayıp Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sonucunu bekliyorsa kayıtlı bulundukları ortaokul müdürlüklerinden başvuru yapabilecek yada TEOG sonuçlarının ilanından sonra kazandıkları lise müdürlüğü üzerinden başvuruda bulunabilecek

Başvuru onaylandıktan sonra;

 • 3 eylül tarihinde başvurusu onaylanan ve özel okul tercihi yapmaya hak kazanmış öğrencinin velisi/vasisi, gitmek istediği (anlaştığı) özel okulları tercih ederek tercih işlemlerini tamamlayacak
 • Destek başvurusu onaylanan öğrencilerin velisi, e okul üzerinden en fazla 15 okul tercih edebilecek. Destek başvurusu kabul edilse bile  tercih aşamasında herhangi bir özel okula yerleştirilmeme riski de mevcut!
 • 4-10 eylül tarihleri arasında yapılacak tercih işleminden sonra özel lise tercihine kabul edildiği/yerleştirildiği 11 eylül tarihinde ilan edilecek (işte bu aşamada yerleştirildiğiniz okulda 4 sene boyunca devlet desteği ile okuyacaksınız!)
 • Tercih ettiği ve destek kapsamında kazanmış olduğu okula 14-21 Eylül tarihleri arasında kesin kayıt işlemini yaptıracak.
 • Kesin kayıt işlemlerinde nakil onay işleminin tamamlanmasından veli/vasi sorumlu olacak. Kesin kayıt döneminde nakil işlemi yapılmayan öğrenci, hakkını kaybedecek.

Daha fazla bilgi için Mesleğim Okulları

0212 690 92 07 (hafta içi her gün 9:00 – 20:00)