Home / Neden Ebe Yardımcılığı

Neden Ebe Yardımcılığı

Sağlık Bakanlığı, sayıları giderek artan iş garantili sağlık meslek liseleri için yeni bir düzenleme yaptı. Açılan meslek liselerinin yetiştireceği ebelerle 2023 yılında, bakanlığın ihtiyacı olan hemşire sayısının 2 kat fazlası yetişeceği için bakanlık düğmeye basarak radikal kararlar aldı. Bu kapsamda, artık liseden mezun olan ebe ile lisans / önlisans mezunu ebeye kademelendirme farkı geldi.

Kademelendirme Farkı Nedir?

Alınan yeni karar çerçevesinde, sağlık meslek liselerine kayıt olan ebelere ‘ebelik’ yetkisi değil, ‘yardımcı ebelik’ statüsü verildi. 2 veya 4 yıllık lisans mezunlarına ise, ‘ebelik’ statüsü verildi. Yani bu alanda kariyer yapmak isteyen bireyler aşağıdaki eğitim kademelerine göre kariyerlerini planlayabilecekler

  1. Hemşire yardımcılığı (sağlık meslek lisesi mezunları)
  2. Hemşire (2-4 yıllık lisans mezunları)

ebe yardımcılığı programından mezun olanlar; kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında “ebe yardımcısı” unvanı ile çalışabilirler. Üniversiteye girişlerde ebelik bölümleri için ayrıca ek puan verilmektedir. 2 yıllık meslek yüksek okulları için orta öğretim başarı puanı ile sınavsız geçiş hakları bulunmaktadır.